piątek, 30 września 2016




Czy warto zapisać dziecko na grupowe i indywidualne zajęcia logopedyczne w przedszkolu?

Oferta grupowych i indywidualnych zajęć logopedycznych przyciąga rodziców. Dlaczego? Wydaje nam się, że dzięki temu zaoszczędzimy czas i pieniądze. Zdecydowanie tak jest. Jednak czy uczestnictwo w takich zajęciach przynosi oczekiwane efekty?

Dzisiaj słów kilka o grupowych zajęciach logopedycznych...
Przeczytaj kilka moich uwag i nie daj się nabić w butelkę.

Czy taka forma zajęć będzie odpowiednia dla mojego dziecka?

W moim przekonaniu zajęcia kierowane są do dzieci, których mowa rozwija się prawidłowo oraz do dzieci, które wymagają terapii logopedycznej. Uwaga! Jeśli wymowa Twojego dziecka nie rozwija się prawidłowo, to forma grupowych zajęć może stanowić uzupełnienie terapii, jednak nie zastąpi ona indywidualnych zajęć logopedycznych.

Z ilu osób powinna składać się grupa?

Prowadzenie tego typu zajęć ma sens jeśli grupa jest mała. Dzięki temu logopeda zna dzieci i ich problemy logopedyczne. Może każdemu uczestnikowi poświęcić czas i stworzyć taki program zajęć, który przyniesie oczekiwane efekty.

Czy warto zapytać o program zajęć?

Zdecydowanie tak! Treść programu może być dla Ciebie niezrozumiała. Drogi Rodzicu, masz prawo nie wiedzieć co to są ćwiczenia logorytmiczne, dramowe czy bajki w terapii logopedycznej.
Warto porozmawiać z prowadzącym  i wspólnie zastanowić się, czy forma takiego wsparcia logopedycznego będzie odpowiednia dla Twojego dziecka.

Ile powinny trwać zajęcia?

Czasami uważamy, że jeśli coś trwa dłużej to przyniesie lepsze efekty. Zajęcia powinny być dopasowane do wieku dziecka. W moim przekonaniu u najstarszych dzieci powinny trwać 30-45 min. U maluszków 20 minut. W przeciwnym razie logopeda może dwoić się i troić, a i tak Twoje dziecko bardziej zainteresuje paproszek na bluzce kolegi.

Ile powinny kosztować zajęcia?

Uważam, że cena równa się jakość. Warto zatem powiedzieć za co Rodzic płaci. Grupowe zajęcia logopedyczne = przygotowanie scenariusza zajęć, zakup i przygotowanie rekwizytów i nagród, dojazd do przedszkola, przeprowadzenie zajęć, uzupełnienie dokumentacji, kontakt z rodzicem. Nie wierzę w to, że jeśli zajęcia są bardzo tanie, to są godne polecenia.

Co jest lepsze: grupowe czy indywidualne zajęcia logopedyczne?

To dwie różne formy zajęć. Na grupowych zajęciach możemy zaproponować ćwiczenia, których nie wykonamy na indywidualnych. Musimy jednak pamiętać o tym, że grupowe zajęcia nie zastąpią indywidualnych zajęć logopedycznych i wykonywania systematycznych ćwiczeń w domu.